Turistika

Rekreační oblast se nachází v severních čechách 24 kilometrů od Liberce v turistické lokalitě Podralsko. Tato lokalita nabízí plno krásných míst pro turistiku, cykloturistiku a díky blízkosti areálu Ještěd je vyhledávaným lyžařským střediskem.

 

Mezi nejvyhledávanější místa například patří

Ski areál Ještěd

Vysílač Ještěd v ziměVyhledávaný turistický cíl. V zimě návštěvníky potěší kilometry sjezdových tratí, také uměle zasněžovaných s nočním lyžováním, v létě nádherný výhled do celého regionu. Dostupný je zejména díky lanovce s pravidelným spojením v obou směrech, pro odvážnější se nabízí pěší výstup po turistickém značení.

Více informací na adresách: www.skijested.cz www.jested.cz, www.fenomenjested.cz

Hrad Stohánek

Hrad StohánekStohánek jsou asi 2 kilometry vzdálené zbytky hradu. Byl založen Benešem z Vartemberka na osamoceném pískovcovém suku (nadmořská výška 397 m) před rokem 1431, zanikl v roce 1441 - byl vypálen pravděpodobně Lužičany. Ve skalním bloku jsou zachovány vytesané místnosti, pozůstatek pozdější poustevny (poustevna je známá z povídky Karolíny Světlé „Poslední poustevnice“).

Více informací na adrese: www.hrady.cz

Hrad Bezděz

Hrad BezdězHrad Bezděz je jedním z nejvýznamnějších gotických hradů v Čechách. Byl postaven Přemyslem Otakarem II. v letech 1264-78. Roku 1279 zde byl vězněn kralevic Václav II. se svou matkou Kunhutou. Zajímavostí je, že vojevůdce Albrecht z Valdštejna ještě během třicetileté války nechal stavět před hradem barokní bašty. Od roku 1633 hradní budovy sloužily jako klášter pro Benediktýnské mnichy, po jeho zrušení roku 1785 byl Bezděz opuštěn. Od poloviny 19. století dochází na Bezdězu k restaurátorským pracím, díky kterým hrad přečkal do současnosti.

Více informací na adrese: www.hrad-bezdez.cz

Bývalé voj. letiště Hradčany

Bývalé vojenské letiště HradčanyVe skrytu nekonečných lesů bývalého vojenského újezdu Ralsko, jižně od Mimoně, se dosud nachází vojenské letiště Hradčany. Lze vidět jak vypadaly betonové kryty na letadla-úly. V blízkosti letiště se nachází Hradčanský rybník.

Více informací na adrese: cs.wikipedia.org

Kostel sv. Zikmunda

Hrad sv. ZikmundaKostel je situován na vyvýšeném místě uprostřed hřbitova ve východní části obce Straze pod Ralskem. Je výraznou dominantou celé okolní krajiny. Původně gotický kostel je připomínán již v roce 1344, ale dle mínění faráře Spirocha byl kostel postaven okolo roku 1306 za Karla IV., kdy bylo tělo sv. Zikmunda do Prahy přivezeno. Roku 1641 celý kostel i s věží vyhořel. Byl obnoven v letech 1641-1644 a byly do něho pořízeny nové tři zvony. Zcela obnoven byl v r. 1679, ale v roce 1759 došlo k  dalšímu jeho poškození. Do dnešní podoby byl vystavěn v roce 1771.

Mariánský sloup v Osečné

Mariánský sloup v OsečnéMariánský sloup v Osečné pochází z roku 1730. Pannu Marii na něm obklopují sv. Vít s říšským jablkem a lvem, sv. Jan Nepomucký, sv. Jan Křtitel s beránkem a sv. Franišek Xaverský.

Více informací o městě Osečna na adrese: cs.wikipedia.org

Cykloráj Ralsko

Cyklostezky RalskoVíce než 175 km značených cyklotras vedených skrze území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Ralská pahorkatina nabízí mnoho možností jak pro rekreační, tak i pro náročnější cyklisty.

Mapu ke stažení naleznete na stránkách www.horydoly.cz

Zámek Sychrov

Zámek SychrovZámek Sychrov (národní kulturní památka) patří mezi nejnavštěvovanější zámky v regionu Český ráj. V místě, na kterém zámek stojí, se připomíná již v 15. století tvrz. V letech 1690 - 1693 na tomto místě vystavěla rytířská rodina Lamottů nevelký barokní zámek. Po Bílé hoře se stal majitelem panství Albrecht z Valdštejna. Od roku 1820 se pak majitelem Sychrova a svijanského panství stal kníže Karel Alain Gabriel Rohan. Tím začalo období velkých stavebních úprav a doba největší slávy zámku. Od počátku devadesátých let probíhá rozsáhlá rekonstrukce a restaurování exteriérů, interiérů i zámeckého parku. Zámek je obklopen anglickým parkem s mnoha druhy dřevin a několika stavbami, které dotvářejí celkovou atmosféru místa.

Podrobné informace naleznete na stránkách www.sychrov.cz

Hamerské jezero

Hamerské JezeroV těsné blízkosti hotelu se nachází Hamerské jezero s pozvolnou pískovou pláží. Na koupališti je k dispozici půjčovna lodiček, plážový volejbal, vodní skluzavky a dětské hřiště.

Hrad Děvín

Hrad DěvínZříceniny královského hradu, založeného kolem pol. 13. stol. Poprvé se připomíná r. 1260, brzy přešel do šlechtických rukou; v 16. stol. renesančně přestavěn, postupně však přestával vyhovovat rezidenčním nárokům a v průběhu 17. stol. zanikl. Na protějším Hamerském Špičáku zbytky předsunuté bašty pocházející patrně z přelomu 14. a 15. stol. Její úlohou bylo zablokovat nebezpečný blízký kopec, z něhož by bylo možné hrad ostřelovat, před případnými obléhateli.

Hrad Ralsko

Hrad RalskoHrad byl postaven za husitských válek Janem Chudobou z Ralska. Hrad byl opuštěn už koncem 15. stol., čas od času byl využíván loupeživými rytíři a rychle chátral. Zkázu dovršili neúnavní hledači pokladů. Dnes dotvářejí charakteristickou siluetu osamělého kopce jen trosky mohutných věží. Je od nich nádherný rozhled na České středohoří, Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, je vidět dominanty Českého ráje i Máchův kraj s oběma Bezdězy.

Více informací na adrese: cs.wikipedia.org

Sochorův pomník

Sochorův pomníkPomník kapitána Antonína Sochora, hrdiny Sovětského svazu, který zde byl při obhlídce služebního prostoru, v roce 1950, těžce zraněn při neobjasněné autonehodě. Později v nemocnici zraněním podlehl. Pomník se nalézá na při silnici, která vede z chatové osady pod hradem Děvín.

Máchovo jezero

Máchovo jezeroMáchovo jezero se nachází v nadmořské výšce 275 metrů u města Doksy v okrese Česká Lípa. Založil jej v roce 1366 císař Karel IV. V současnosti má vodní plocha rozlohu přes 280 hektarů, hráz je 9 metrů široká a 130 metrů dlouhá a zadržuje 5,5 milionu kubíků vody. Pláže Máchova jezera využívá v letních měsících tisíce rekreantů. Zájmu se těší také projížďky výletními loděmi, velký tobogán, bungee jumping z výšky až 50 metrů a další atrakce.

Více informací naleznete na adrese: cs.wikipedia.org

ZOO Liberec

ZOO Liberec - Bílý tygrZoologická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice. Najdete ji nedaleko centra Liberce v údolí Jizerského potoka. Rozkládá se na ploše 13 ha a chová asi 140 druhů zvířat z celého světa. Nejznámější je chov bílých tygrů.

Více informací na www.zooliberec.cz

Apartmány Bardi v Hamru na Jezeře hodnocení